Numer zastrzeżony - kto może z niego dzwonić?

Coraz rzadziej zdarza się, że na wyświetlaczu naszego telefonu widzimy numer zastrzeżony. Jednak taka sytuacja może się zdarzyć. Czy obierać takie połączenia? Kto może kryć się za numerem zastrzeżonym? W tym artykule odpowiemy na te pytania. 

Sprzedawcy 

Pierwsze co przychodzi nam na myśl to sprzedawcy, którzy chcą nas namówić na nowy abonament telefoniczny czy kredyt. Niestety nie uznają oni odmowy i są bardzo namolni. Niestety często zdarza się, że dzwonią oni także z numerów normalnych, które możemy zobaczyć. Jeśli widzimy takie połączenie możemy sprawdzić taki numer w internetowych wyszukiwarkach numerów. Działają one na zasadzie forum, gdzie użytkownicy dzielą się informacjami na temat różnych numerów telefonów. 

Oszuści 

Oszuści telefoniczni często podają się za policjantów czy w przypadku starszych osób za wnuków. Mogą oni od nas wyłudzać nie tylko bezpośrednio pieniądze, ale mogą to być także dane osobowe czy dostępy do kont bankowych. Pamiętajmy o tym, żeby nie podawać takich danych oraz nie obiecywać przelewów przez telefon. Żadna z instytucji nie będzie załatwiała takich spraw przez telefon. 

Żartownisie 

Numer zastrzeżony to idealna "kryjówka" dla żartownisiów. Ich celem najczęściej nie jest wyłudzenie od nas danych czy pieniędzy. Chodzi im jedynie o zrobienie nam kawału. Co nie jest dla nas groźne, jedynie bardzo denerwujące. 

Osoby prywatne 

Często osoby prywatne także mają numer zastrzeżony. Każdy z nas może zastrzec swój numer w ciągu kilku sekund. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu. Widząc więc numer zastrzeżony na wyświetlaczu naszego telefonu musimy zdawać sobie sprawę z tego, że może to być ktoś z naszych kolegów z pracy czy znajomych. 

Czy obierać połączenia z numerów zastrzeżonych? 

Jak widzimy powyżej częściej połączenie z numeru zastrzeżonego będzie oznaczać dla nas kłopoty lub nieprzyjemności, niż miłą pogawędkę z przyjacielem. Warto więc samodzielnie zastanowić się nad tym czy chcemy takie numery obierać. Jeśli komuś zależy na kontakcie z nami to może napisać także SMS.